Tatil

Bilmeniz Gereken Otel Konaklama Terimleri

İş için, tatil için ya da herhangi bir nedenle seyahat edeceksek ulaşım ve konaklama baktığımız ilk iki noktadır. Bu aşamalarda otel seçiminde bulunurken öyle otel konaklama terimleri karşımıza çıkıyor ki "Acaba bu ne demek?" diye düşünüyoruz. Bizler de sizler için otel konaklamasında kullanılan terimleri ve otel terimleri kısaltmalarını bu yazımızda listeleyelim dedik.

Sıkça Sorulan Otel Konaklama Terimleri

1- Oda + Kahvaltı Ne Demek?

Adından da anlaşılacağı üzere konaklama ücretine sadece oda konaklamasının ve sabah kahvaltısının dahil olduğu konsept. Oda kahvaltı konaklamada, sabah kahvaltısı dışında otel alınan tüm yiyecekler ve içecekler ekstra ücretlendirilir ve otelden çıkış yapacağınız zaman hesaplanarak size fatura edilir. Seyahatlerde en çok tercih edilen otel konaklama tipleri arasındadır.

2- Yarım Pansiyon Ne Demek?

''Yarım pansiyon ne demektir?'' Bu konaklama çeşidinde oda konaklamasının yanında sabah kahvaltısının ve akşam yemeğinin ücrete dahil edilmesidir. Konaklamanın yanında kahvaltı ve akşam yemeği dışında otelden alınan tüm yiyecekler ve içecekler ekstra ücrete tabidir ve siz otel çıkarken hepsi hesaplanarak size fatura edilir.

3- Tam Pansiyon ve Tam Pansiyon Plus Ne Demek?

''Yarım pansiyon, tam pansiyon ne demek?'' sorusu tatil yapacak herkesi ilgilendiren bir soru aslında. Tam pansiyon; sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeklerinin konaklama ücretine dahil olduğu konsepttir. Tam pansiyon plus ise; öğle yemeği ve akşam yemeklerinin ve gün boyunca otelden alınan alkolsüz içeceklerin konaklama ücretine dahil olduğu konsepttir.

4- Her Şey Dahil Konaklama Ne Demek?

Büyük ve yıldızlı tatil otellerinde en çok kullanılan konsept her şey dahil konaklama olarak bilinir. Her şey dahil otel konseptleri konaklama ve yeme – içme düzenin tamamı demektir. Her şey dahil konsept; konaklama süresince 3 öğün yemeklerin, 5 çayı ve atıştırmalıklarla gün boyunca içeceklerin (alkolsüz içeceklerle - yerli alkollü içecekler) konaklama ücretine dahil edilmiş halidir. Otellerdeki aktiviteler bu konseptte dahil değildir. Her şey dahil kelimeleri genellikle aktivite ve sportif faaliyetler de dahilmiş gibi bir algı oluşmaktadır ve bu algı tamamen yanlıştır. Bir de her şey dahil sistemde içecek konusu tesisten tesise farklılık gösterebilmektedir. Bazı otellerde Türk kahvesi ya da taze sıkılmış meyveli içecekler ekstra ücretlendirilmektedir.

5- Ultra Her Şey Dahil Ne Demek?

Otel konseptleri arasında bu sistem genellikle yıldızlı büyük otellerde uygulanmaktadır. Otelden dışarı çıkmadan tatil yapmak isteyenlerin tercihi de bu türde hizmet veren tesislerden yana olmaktadır. Ultra her şey dahil konaklama sisteminde; sabah kahvaltısı, geç kahvaltı, öğle yemeği, 5 çayı içecekleri ve atıştırmalık ikramları, akşam yemeğinin yanı sıra yerli ve ithal alkollü içecekler konaklama ücretine dahildir. Her şey dahil konsepti ile Ultra her şey dahil konaklama arasındaki fark ise; ultra her şey dahil sistemde yeme ve içme düzeninde 24 saat sizden hiç ücret talep etmemeleri anlamına gelir. Aynı şekilde odalardaki minibar dolabının içindekiler de ücretsizdir. Otel bünyesinde gece saat 12'ye kadar hizmet veren pastaneler olup konuklara ücretsiz servis yapmaktadır. Kısacası; hemen hemen 24 saat yemek servisi ve ithal alkollü içkinin de ücrete dahil olduğu ultra her şey dahil konaklama tipidir diyebiliriz. Ultra her şey dahil oteller aynı zamanda ‘Deluxe otel' olarak da adlandırılmaktadır.

FIRSATLAR

TATİL FIRSATLARI

En Çok Tercih Edilenler

En güzel plajlarına gidebilir, ardından en konforlu otellerden birinde konaklayabilir ve tabi ki eğlenceli yaz akşamlarında sevdikleriniz ile güzel zaman geçirebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir