Tatil

Doğa Tutkunlarına Özel Bir Rota

Uzungöl, Trabzon'a dair tatil planları yapan gezginlerin her daim ilgisini çeken bir doğa harikası. Göl, son yıllarda sık sık çevresindeki çarpık yapılaşma ile anılıyor. Üstelik yaz aylarında kalabalıktan dolayı çevresinde deyim yerindeyse iğne atsanız yere düşmeyecek bir atmosfer oluşuyor. Lakin tüm bunlara rağmen Uzungöl, bünyesinde güzellikler barındırmaya ve bunları konuklarına cömertçe sergilemeye devam ediyor.

travel-portfollio-img-9.jpg

Uzungöl Nasıl Bir Yer?

Uzungöl, gökyüzünün mavisinin pamuk gibi beyaz bulutlarına ve yemyeşil ormanlarına karıştığı; yerli ve yabancı herkesin ilgisini çeken, turistik potansiyeli çok yüksek bir doğal harika. Göl kenarında Trabzon'un en yüksek vadisi olmasıyla da bilinen; doğa yürüyüşü, kuş gözlemciliği ve botanik turlar yapabileceğiniz Haldizen vadisi konumlanıyor. Yakınlarında bulunun Şekersu ve Demirkapı yaylalarına da ulaşım imkanı sunan ve Karadeniz mimarisinin yansıdığı ahşap köy evlerine hayran kalacağınız Uzungöl'ü masal diyarı olarak anlatsak abartmış olmayız.

Doğa Harikası

 • Trabzon'un en çok tanınan doğal güzelliklerinden biri olan Uzungöl, Çaykara'ya bağlı Şerah Köyü'nün hemen yanı başında yer alıyor. Gölün oluşumuna, Haldezin Deresi'nin aşağı kısmında meydana gelen bir heyelan sebep olmuş.

  Göl, yapısı itibarıyla adının hakkını fazlasıyla veriyor. Yaklaşık 1.000 metrelik uzunluğa ve 500 metrelik genişliğe sahip. Doğa harikası, günümüzde 500 bin hektarlık alanı kaplıyor. Fakat orijinal boyutu elbette bu değilmiş. 2004 yılında Devlet Su İşleri tarafından gerçekleştirilen rusubat temizliği sonrasında alanı %67 oranında genişlemiş.

  Ancak zaman içerisinde meydana gelen genişleme, sadece gölün alanı ile sınırlı kalmamış. Sosyal medyada hakkındaki övgülerin artması ile birlikte Trabzon'un bu cennetten çıkma bölgesine yönelik merak da yoğunlaşmış. Haliyle çevresindeki köy, epey hormonlu şekilde büyümüş ve doğallığını önemli ölçüde yitirmiş. İşin ilginç yanı, 1989'dan beri göl ve çevresinin koruma alanı statüsünde olması bile bu durumun yaşanmasını engelleyememiş.

Uzungöl Gezilecek Yerler

 • Doğu Karadeniz'in doğallığı ve güzelliği ile en popüler gezi noktalarından biri olan Uzungöl'ü detaylı bir şekilde tadına vararak gezmek istiyorsanız 2-3 gününüzü ayırmanızı öneririz. Yılın her ayı ayrı güzel olan bu büyülü yer özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarının vazgeçilmezi diyebiliriz. Gelelim Uzungöl'de gezilecek yerler listemize. Listemizin en başında güne başlarken manzaraya karşı lezzetli bir Uzungöl kahvaltısı var. Mıhlamanızın ve demli çayınızın tadını manzaraya karşı çıkaracağınız, temiz havayı içinizde hissedeceğiniz ve bol bol fotoğraf çekeceğiniz bir kahvaltıcı arıyorsanız önerimiz Kom Cafe. Buranın bir başka artısı ise tam manzaranın karşısında bulunan salıncak oluyor. Uzungöl'de birçok alanda böyle salıncakları görmeniz mümkün ancak konumu güzel olanı tercih etmeniz daha da keyifli bir deneyim sağlayacaktır. Tam kahvaltı sonrası yaylalara karşı sallanmanın verdiği keyif de bir başka oluyor diyebiliriz doğrusu. Uzungöl'ün adeta bir tablodan çıkmış görüntüsüne doymadıysanız, sizi daha çok kendine hayran bırakacak bir yer önerimiz var

Uzungöl'de Ne, Nerede Yenir?

Bu soruya cevap bulmak aslında epey kolay. Zira Uzungöl, konuklarına gastronomik anlamda tam bir Doğu Karadeniz deneyimi yaşatıyor. Yani mıhlamadan karalâhana sarmasına, hamsili pilavdan sütlaca, ezme lahanadan mısır ekmeğine kadar bölge mutfağına özgü birçok tarifin tadına gerek bölge otellerinde gerekse de restoranlarda bakabilirsiniz. Ama ben sizin yerinizde olsam, bu seçenekler arasında alabalığa öncelik tanırdım. Zira bir usta tarafından hazırlandığı takdirde tadına doyum olmuyor.

Uzungöl'e yolunuz düşerse mutlaka gitmenizi önerdiğimiz restoranlar:

 • Doğa Restaurant
 • Cennet Restaurant
 • Şeflerin Yeri Restoran
 • Inan Kardesler Bungalow & Restaurant
 • Şenol'un Yeri
 • Ada Restaurant
 • Migron Restaurant
 • Sezgin Restaurant
 • Uzungöl Yayla Restoran

FIRSATLAR

TATİL FIRSATLARI

En Çok Tercih Edilenler

En güzel plajlarına gidebilir, ardından en konforlu otellerden birinde konaklayabilir ve tabi ki eğlenceli yaz akşamlarında sevdikleriniz ile güzel zaman geçirebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir